2009. 08. 20.

Gluténmentes linzer

A tűzijáték már elég régóta nem dob fel, sokkal inkább az édesség :) Már jó ideje készülök kipróbálni a linzersütést, mivel ezt korábban gluténos variációban sem készítettem, kíváncsi voltam, hogy sikerül gluténmentes lisztből.

Hozzávalók:
70 dkg Coelipan liszt
pici sütőpor vagy szódabikarbóna
15 dkg Rama
20 dkg porcukor
vaníliáscukor (DrOetker, Haas)
2 tojás
1,5 dl tej (pl. Sole, Mizo)


Én ennek a felét csináltam, de így is rengeteg készült, szerintem 4 személyre is bőven elég.
A lisztbe belemorzsoltam a vajat, majd hozzáadtam a többi összetevőt. Eleinte nagyon ragadós a tészta, de idővel kezelhető, és miután pihent a hűtőben 1-2 órát, már teljesen jó a gluténmentes lisztből is. Meglepően jól kezelhető és nyújtható.
Vékonyra kinyújtottam és recés szélű pogácsaszaggatóval megformáztam és a tetejét megkentem tojással. Kb. 20 percig sütöttem 180 fokon. Szép aranybarnára sült, puha és kellemes állagú aprósüti lett. Lekvárral, csokiöntettel vagy ízlés szerint bármivel összeragasztható, de magában is teljesen ehető :)

Rakott krumpli


Miután hazajöttünk Nagymarosról, nagyon megéheztünk, mert megjártuk még a váci kórházat, ami természetesen nem két perc..
Úgy döntöttünk, csinálunk egy nagy adag rakott krumplit, mert azt is rég ettünk már :)
Ezt is nagyon egyszerű gluténmentesen elkészíteni, igazából csak a tejföl és kolbász az, amire oda kell figyelni, én a Mizo tejfölt és a gyulai száraz kolbászt szoktam használni. Szerintem ez az egyik legfinomabb kolbász egyébként is, ez adja a legfőbb ízét az egésznek.
A másik fontos dolog, hogy ne csak a tetejére kerüljön tejföl, hanem a sorok közé is, mert így a kolbász és tojás megízesíti a tejfölt, ami szépen végigcsorog a sorok közt..
Az elkészítés is nagyon egyszerű, megfőzöd a krumplikat (héjában) és a tojásokat is. Amikor megfőttek, felkarikázod őket, és a hagymát, kolbászt is. Én még virslit is szoktam beletenni, de ízlés szerint variálható.
Egy jénai vagy tepsi alját megkensz olajjal, és elkezded rátenni a sorokat: krumpli, tojás, hagyma, kolbász, só, tejföl. A tetejére krumpli majd tejföl kerül, meg lehet szórni sajttal is. Az egész lefedve bemegy a sütőbe kb. 45 percre, majd fedő nélkül még kicsit megpirítod és kész is.

Tojásos nokedli és húsos palacsinta


A héten végre szabin vagyunk, és hétfőn úgy alakult, hogy sikerült kiszabadulni kicsit Nagymarosra. Mivel a csirkepörköltből és a nokedliből is megmaradt, úgy döntöttem elvisszük őket ebédre, hogy a főzésre se kelljen időt szakítani. A pörkölt részéből készült egy kis húsos palacsinta, a galuskára pedig simán ráütöttünk tojást és megettük egy kis salátával.

A húsos palacsintához sütöttünk néhány sós palacsintát, a csirkecombot és mellett pedig lefejtettem és apró darabokra vagdostam. A húst beletöltöttem a palacsintákba, és a maradék húst a lével együtt ráöntöttem a "csomagokra". Rákentünk egy kis tejfölt, és ment is be a sütőbe. Néhány perc és kész is, elég annyi idő, hogy kicsit megpiruljon a teteje.
Máskor darált húsból készítek egy pörköltet, amit a végén egy kis mustárral és tejföllel besűrítek, és a végén leturmixolom az egészet. Ezt a masszát töltöm a palacsintákba, és a tetejét tejföllel megkenve, reszelt sajtot is pirítok rá.

Tejfölös csirkepaprikás


Már nagyon rég ettünk csirkepaprikást, így múlt hétvégén ez készült. A pörkölt részénél szinte nincs is semmi különös, amire figyelni kell. Megpirítom a hagymát egy kis olajon, majd belekerül a pirospaprika, és egy kis víz. Ezután rákerül a hús, a mi esetünkben most csirkemell és comb volt, és felöntöm vízzel. Lévén csirke, elég hamar megfő, főként, ha két személyre kis adagban készül. A végén még belekeverek egy kis tejfölt, és hagyom, hogy párat rotyogjon.
Glutén szempontból a nokedli a speciális. Eleinte Coelipan lisztből kevertem, de a Mester család galuskapor nevű terméke sokkal inkább bevált. Amióta kipróbáltam, csak ezt használom. Hasonlóan a gluténes változathoz, ezt is egy tojással és kis vízzel kell összekeverni és kiszaggatva megfőzni. Az egyes adagokat 5 percig kell főzni. Szerintem ezen már abszolút nem érezni, hogy gluténmentes, és jó állagú, könnyen kezelhető tésztával lehet dolgozni.
A tejföl alapú ételeket legtöbbször még több tejföllel "fűszerezzük", mert a tejföl jó :) Tejfölből egyébként én mostanában a kék Mizo-t használom, ez gluténmentes és zsírszegény is, így mindkettőnknek jó :)

2009. 08. 16.

Az amerikai és a hagyományos magyar palacsinta

A palacsinta nálunk az én reszortom. Timié cserébe a goffri. A palacsintánál nagyon fontos, hogy ne kövessünk semmiféle szigorú receptet, hanem érzésre adagoljuk bele a hozzávalókat.

Én öntök egy keverőtálba coelipan lisztet. beledobok egy tojást, vagy kettőt ha sok a liszt, kis sót, cukrot, esetleg ha van kedvem vanilincukrot, valamennyi olajat, de nem túl sokat. Tejjel keverem el. Nem használok vizet vagy szódát, mert a coelipan lisztből amúgy is elég gyenge lesz a tészta. Ha amerikai palacsintát szeretnék, akkor teszek bele egy zacsi sütőport, nálam a két variáció között összesen ennyi a különbség.

Van egy nagyon jó palacsintasütő serpenyőm, amolyan széles, lapos, keskeny peremű teflonozott vasserpenyő. Nagyon hasznos még az indukciós főzőlap, amelyen körülbelül 30 másodperc kell a palacsintasütő és a cseppnyi olaj felforrósításához. Eleinte nem sikerültek jól a gluténmentes palacsintáim, említettem, hogy elég gyenge, hamar szakadós a tészta, de ahogy egyre többet próbálkoztam egyre jobban sikerültek. Ma már ezzel a tésztával is vállalom a levegőbe dobálást. Az amerikai palacsintát körülbelül tenyérnyire sütöm, a simát akkorára amekkora a serpenyő, sőt néha kicsit nagyobbra. Ha hortobágyinak való palacsintát kell sütnöm, akkor mindig kicsit sűrűbbre hagyom a tésztát és vastagabbra sütöm, mert tartania kell a tölteléket. Persze így is sokszor kiszakad, nade régóta tudjuk, hogy ez a termék élvezeti értékét nem befolyásolja.

2009. 08. 15.

Kenyér helyettesítők

Velem gyakran előfordul, hogy hazaesem munkából és a saját sütésű kenyér a reggeli szendviccsel elfogyott. Mivel mindig éhesen jövök haza, nem tudom megvárni, míg elkészül és megsül a kenyér, mindig tartok itthon bolti kenyeret, vagy zsemlét is. Ezek igen drágák, de sokszor jól jönnek, és mivel sokáig elállnak, nem gond, ha van a szekrényben tartaléknak.

Eleinte nem igazán szerettük ezeket, most már sok választási lehetőség van. Megkedveltem a szeletelt kenyereket, mert ezeket pirítósként is el lehet fogyasztani. Pirítás nélkül a legtöbb kissé száraz, de a pirítás után vajat, vajkrémet rákenve, fincsi ropogós, de mégis puha lesz.
A Dr. Schär családtól a tésztán kívül a pékárut is kedvelem, főként a zsemlét, kis kiflit és a süthető zsemléjét (ciabattine). A szeletelt kenyere és zsemléje azért is jó, mert 2 felé van osztva, így megehetem a fél kenyeret és a másik felét eltehetem későbbre.
Kenyér helyett reggeli gyanánt fogyaszthatunk péksüteményt is, amiből már egyre többfélét lehet kapni, akár fagyasztott formában.
Az is jó megoldás, ha kenyér helyett palacsintát vagy gofrit készítünk. A gofri receptje itt olvasható. Palacsintából mi gyakran az amerikai változatot szoktuk készíteni, ami sütőporral készül és szintén nagyon finom reggeli.
Jó megoldás még a muffin, ami akár frissen is hamar elkészül, de le is lehet fagyasztani őket. Az a jó benne, hogy rengeteg félét lehet csinálni, akár édes, akár sós változatokat. A sós muffinok pedig köretnek sem utolsók... Gluténmentes muffin receptek >>
A pizza is jó szendvicspótló lehet, én személy szerint a nap bármelyik szakaszában el tudom fogyasztani. Erre is nagyon hasznos megoldás, ha a fagyasztóban tartunk 1-2 pizza alapot. Bármikor elő lehet venni, pár percre betenni a mikróba vagy sütőbe kicsit felolvasztani, aztán jól megpakolni és 10-15 perc alatt megsütni. Lehet kapni gyári lapot is, de könnyedén elkészíthetjük házilag is. Itt egy példa recept >>

Olaszos spagetti csirkével




A mai könnyed, nyári ebédje az olaszos spagetti csirkemellel.
Van egy paradicsomos alap, amit gyakran használok, nagyon finom vacsira pirítósra kenve, de a paradicsomalapú ételeket is ezzel szoktam mostanában elkészíteni.
Az egész állati gyorsan megvan és nagyon finom. Annyit kell csak tenni, hogy fokhagymát pirítasz egy kis olívaolajon, majd a konzervparadicsomot kicsit feldarabolva ráönteni és felforralni. Mielőtt felforr jól megsózni, és bazsalikommal, oregánóval fűszerezem. Elég néhány percig forralni, és kész is.
Most is ezt vettük alapul, csak mielőtt a paradicsomot a fokhagymára öntöttük, a felkockázott csirkemellet pirítottuk meg, amit még külön egy kis kakukkfűvel fűszereztünk. (Mostanában megszerettem a kakukkfüvet, nagyon intenzív és egyedi ízvilágot ad az ételeknek, pl. grillezett gombához nagyon illik.) A végén egy kis sűrített paradicsomot hozzáadtunk, hogy sűrű, mártásszerű legyen. Mindehhez kifőztük a gluténmentes spagettit, amiből én a Dr. Schär-t szoktam használni. Íme az eredmény:

Az almáshús

Na ez valami olyasmi amire az ember azt mondja, hogy "ez a kedvenc kajám". Namost mindenkinek van legalább 15 féle olyan kaja ami a kedvence, de higyjétek el nekem ez tényleg a top. Ennek oka egyrészt abban keresendő, hogy ez anyám főztje, bár ő is a nagymamámtól örökölte, másrészt pedig abban, hogy egyszerűen állati finom. Lisztérzékeny legyél vagy nem, de ez akkoris ízleni fog.
Szóval kell hozzá némi csont nélküli rövid karaj szeletleve, kikloffolva. Kicsit be is kell sózni. Namost eredetileg ugye lisztbe kéne forgatni mielőtt vékony olajon kisütöd, de a gluténmentes variácóban a liszt persze pótolandó coelipannal vagy el is hagyható. Aztán ha kisütögetted félreteszed kicsit. Előveszel két nagy almát. Három kicsi is megteszi. Meghámozod, felszeled, kimagozod. A husikat egy jénai tálba teszed, teszel rá almát, majd még egy sor husit, mikor mindkettő elfogyott, öntesz rá felvert tojással kevert tejfölt, jó sokat. A són kívül más fűszerezést szándékosan nem említettem, mivel ezesetben az csak rontana a dolgon. Lefeded alufóliával és betolod a sütőbe. Fogalmam sincs mennyi ideig kell sütni fólia alatt és milyen fokon, mondjuk amíg kedved van, de egy fél órát biztosan. Miután eleged lett a várakozásból süsd még fólia nélkül is egy 10 percet.
Még egy szabályt el kell mondanom. Nagyon fontos, hogy tejjel habkönnyűre vert krumplipürével tálald. Komolyan!
Na nekem összefutott a nyálamban a száj. Jó étvágyat!

Update:
Anyám szerint nem kell rá alufólia és a tejfölös trutyit már csak akkor önti rá, ha az alma megpuhult.

Élet, ha lisztérzékeny a párod

Üdv. Nagyjából egyszerre ismerkedtem meg Timivel és a lisztérzékenységgel. Elsőre elég ijesztő, mivel felborul minden amit a főzésről tudtál, aztán ahogy hozzászoksz sokkal könnyebb lesz. Ma már csak mosolygok mikor a kevésbé jártas rokonok pánikolnak, hogy "jajj mit főzzek". Igazán nem nehéz ügy, csupán egy kis odafigyelést igényel. Ma már rutinosan szemlézem az élelmiszereket a boltban és figyelek oda, hogy az orvul összegluténezett vajazókést használat után rögtön a mosogatóba tegyem, nehogy Timi azzal kenjen, vágjon valamit. Egyszer úgy fogalmaztam, hogy sokkal rosszabb lenne ha mondjuk hagymát nem ehetne, mint glutént. Akkor sokkal nehezebb dolgom lenne a főzésnél.

A gluténmentes kenyere nekem nem ízlik. Mondjuk én igényes vagyok a kenyeremre amúgy is. Viszont például a gluténmentes palacsinta amit szoktam csinálni, vagy a goffri amit ő szokott teljesen jó. A tészták: spagetti, tarhonya, fodrostészta, stb. szintén teljesen rendben vannak. Ez azért fontos, mert ahogy Timi is leírta gyakorlatilag mindent gluténmentesen főzünk így én is azt eszem, tehát nem árt ha ízlik is. Tulképp csak a kenyerem és a vajam saját, gluténes illetve összegluténezhető.

Szóval azt akartam ezzel mondani, hogy akár barátnőd, felséged, gyereked, apád-anyád lisztérzékeny nem kell megijedni. Először fura, aztán hamar beleszoksz és már egyáltalán nem zavaró vagy kényelmetlen.

Majd azért énis írok tippeket, jótanácsokat, recepteket időnként.

2009. 08. 14.

Gluténmentes almás fahéjas muffin

A muffin is egy olyan édesség, amit bármikor gyorsan elkészíthet az ember, és mikróban felmelegítve akár másnap is finom. Jó olyankor is, ha magunkkal szeretnénk vinni egy kis harapnivalót a biztonság kedvéért, de vendégvárónak sem utolsó. Főként, ha a vendégek érkezése előtt sül meg, olyankor fincsi fahéjas illat szállingózik az egész lakásban.

Hozzávalók:
30 dkg Coelipan
kis só
sütőpor (pl. Haas, DrOetker)
20 dkg porcukor
15 dkg Rama
2 tojás
1 joghurt
1 dl tej
1 alma
kis fahéj

Az almát meghámozva lereszeljük és belekeverjük a többi összetevőből álló masszához. A sűrű, de majdnem folyékony tésztát belekanalazzuk a muffinsütőbe, és 190 fokon kb. 20 percig sütjük.

Gluténmentes pizza

Sokáig nem volt más lehetőség, hogy pizzát együnk, csak ha mi magunk megsütöttük a pizza tésztát is. (Most már van olyan étterem, ahol lehet enni igazi, kemencében sült gluténmentes pizzát - pl. Etna II. étterem - , de így is gyakran elkészítjük itthon, mert így bármivel meg lehet pakolni.)

Hozzávalók:
20 dkg Coelipan liszt
1 tojás
1,5 ek. olaj
élesztő
kis cukor
2-2.5 dl víz

Én száraz élesztőt szoktam használni (pl. Haas), így nem kell külön élesztőt futtatni, egyszerűen belekeverem a lisztbe egy kis cukorral, hozzáadom a tojást, olajat, sót és vizet. A tésztát 20-30 percig pihentetem.
Lehet már kapni kifejezetten pizzasütő "tepsit", ezt picit megkenem olajjal, és beleöntöm a tésztát. Kb. 10 percig sütöm, majd kiveszem és jól megpakolom finomságokkal és visszateszem még 5-10 percre.
Mi legjobban a fokhagymás tejfölös alapot szeretjük, erre jöhet a sonka, sült bacon, hagyma, kukorica, ananász és jó sok sajt :) Ezt persze bármilyen formában lehet fokozni, turbózni (pl. sonka helyett szalámit használni, plusz egyéb zöldségekkel kiegészíteni, vagy jó kis olaszos paradicsomos alappal elkészíteni).

Gluténmentes gofri

Remek reggeli, tízórai vagy uzsonna, de akár vendégeid részére is elkészítheted. Már sokan mondták, hogy nem érződik rajta, hogy gluténmentes.

Hozzávalók:
10 dkg Coelipan
10 dkg kukoricakeményítő
5 dkg kukoricaliszt
12 dkg Rama
2 ek. cukor
fél cs. sütőpor (DrOetker)
kis só
1 cs. vaníliáscukor (pl. Haas vagy DrOetker)
1 tojás
3-4 dl tej

Elkészítés:
Én a Rama-t mikróban kicsit meg szoktam olvasztani, és a cukorral összekeverve a sütőporos liszthez adom, majd a többi hozzávalót is belekeverem. A kukoricaliszttel nagyon könnyű dolgozni, sokkal egyszerűbb csomómentesre keverni a tésztát.
Egy viszonylag sűrű, palacsintatészta-szerű masszát kapunk, amit a gofrisütőbe merve kettesével megsütök. Ebből az adagból nekem 10-12 db sikerül általában.
Bármivel megkenve fincsi, pl. lekvár, puding, nutella.. kinek mi ízlik jobban.

Gluténmentes brownie

Ha már eszembe jutott a brownie, itt egy nagyon egyszerű recept hozzá.
A bögrés-kefíres sütikhez hasonlóan itt is a bögre a mérce.

Hozzávalók:
2 bögre gluténmentes liszt vagy süteménypor
2 bögre cukor
1/2 bögre főzős kakaó
1/2 bögre olaj
1 bögre víz
pici só
sütőpor
4 tojás

Elkészítés:
Ezt mind összekeverni és beleönteni a tepsibe. Az is jó, ha már túl folyós, és nem sül meg a közepe teljesen. Az az igazi! :)
Akinek így elég édes, lehet magában is enni, de mi még megszoktuk bolondítani egy kis házi baracklekvárral (vagy bármilyen lekvárral :)), esetleg csokiöntettel, de lehet akár fagyival is. Nagyon jól megy a forró sütihez a hideg fagyi.

2009. 08. 09.

Tepsis csirke

Amikor elkezdtünk diétázni, tudtuk, hogy ha pl. étterembe tévedünk, az egyetlen mentőöv a natúr grillezett hús rizzsel vagy krumplival (utóbbi csak akkor, ha nem mirelit, és nem ugyanabban sült, amiben valami lisztes). Ebből kiindulva a krumpli+húsi azóta is megmaradt pl. ha vendégségbe megyünk. Ezt tudja mindenki a legegyszerűbben és utánajárás nélkül elkészíteni.
Nálunk otthon egyébként is közkedveltek voltak a tepsis ételek, így ha nincs túl sok kedvünk, időnk főzni, ez a módszer mindig kéznél van.
Ma is ennél kötöttünk ki, mert a nagy melegben nincs az embernek órákat a konyhában senyvedni :) Alapvetően nagyon szeretünk főzőcskézni a férjemmel, de ilyen melegben szerintem mindenkinek több kedve van a hűsben ülni egy jó kis fagyival, mint órákig sütni-főzni.

A tepsis csirke elkészítése:
Fogtunk néhány krumplit megpucolva, felkarikázva, és lefektettük őket egy jénaiba. A jénait előtte kivajaztuk, hogy ne ragadjanak oda a krumplikarikák. A krumplit megszórtuk lilahagymával, fokhagymával, sóval, borssal, és daraboltunk rá bacon-t. Erre jöttek a csirkecombok, amiket megkentünk pirosarannyal (hogy jól megpiruljanak), és ezekre is került néhány bacon, hogy ki ne száradjanak (na meg, mert fincsi :)). Megszórtuk még egy kis fokhagymával, és már ment is a sütőbe.
Alufóliával letakarva sütöttük egy ideig (40-50 perc), majd alufólia nélkül egy 20-30 perc.
Isteni finom lett :)

Gluténmentes briós

Hozzávalók:
25 dkg gluténmentes liszt (pl. Coelipan)
1/2 tasak gluténmentes sütőpor
5 dkg zsír (én Rama-t szoktam használni)
1 tojás
1 ek. porcukor
1 dl tej
csipet só

Elkészítés:
Az összetevőket jól összegyúrjuk, kis rudacskákat sodrunk, majd feltekerjük csigaformába. Tojással megkenjük és megszórjuk cukorral. (Én szoktam kakakós cukorral is, kakaóscsiga utánzatként.) 200 fokon kb. 20 perc alatt pirosra is sül.

íme az eredmény:

Sajtos krumplipogácsa




Szinte minden családban kicsit másképp csinálják a pogácsát, én is otthonról hoztam a receptet.
Az ember néha nehezen veszi rá magát, hogy nekiálljon pogácsát sütni, ebben a receptben az a jó, hogy akkor is lehet készíteni, ha pl. maradt egy kis krumplipüré vagy főtt krumpli az ebédből. Ha már megfőztük a krumplit az ebédhez, nem nagy dolog belőle pogácsatésztát alkotni.
Annyiból áll az egész, hogy a főtt, áttört krumplihoz adunk egy kis vajat, nem túl sok gluténmentes lisztet és sót. Az egészet összegyúrjuk, kicsit lehűtjük (1-2 órát), majd a kinyújtott tésztából pogácsákat szaggatunk. A tetejét megkenjük tojással, megszórjuk sajttal (trappista vagy akár füstölt) és fél óra alatt "pirosra" sütjük.
Egyszerű, de nagyon finom, jó vendégvárónak, vagy kis rágcsának, ha megyünk valahova, ahol nem tudnak gluténmentes étellel készülni, de mégsem akarunk éhenhalni :)

Saslik hotpan-ben

Néhány hétvégével ezelőtt a nyári nagy melegben nem volt kedvünk nagyon sütni-főzni, de mégis szerettünk volna valami meleg ebédet.
Tavaly karácsonyra kaptunk egy hotpan-t, ami azóta nagyon bevált, tekintve, hogy a gluténmentes főzés mellett ezzel az eszközzel könnyen készíthetőek finomabbnál finomabb ételek zsiradék hozzáadása nélkül. Az sem utolsó szempont, hogy a húsok grillezés közben nemcsak megsülnek, de a tető abban is segít, hogy ne száradjon ki az étel.
Úgy döntöttünk, hogy készítünk saslikot, ami pillanatok alatt elkészül, és nyári grill party hangulatot is varázsol :)
A csirkemellet felkockáztam nagyobb darabokra, és megfűszereztem (igazából ízlés szerint bármi használható, én ez esetben görög fűszerkeveréket használtam) és kis olívaolajban összeforgattam. A lilahagymát és almát is nagyobb kockákra vágtam, majd lehet is felhúzni a nyársra. A nyári melegben ez könnyű és ízletes. Persze az ember szinte bármit rátehet, egyéb zöldségeket, gyümölcsöket, füstölt húst..
Mivel a csirkét eleve olajba forgattam, a hotpan-be nem is tettem külön, csak előmelegítettem. Amikor kellő meleg lett, belehelyeztem a kis nyársakat, és időnként körbeforgatva megsütöttem.
Nem kell neki túl sok idő, lévén a csirkemell hamar átsül, a hagyma és alma pedig végképp.
Egy kis kenyérrel kiegészítve bőven elég ebben a melegben.
Egy kis motivációt csatolok :)


2009. 08. 07.

Gluténmentes kenyérsütés

A diéta elkezdésekor az alapvető problémát a kenyérsütés jelenti. A fórumok alapján nagyon sok lisztérzékenynek van ebből gondja, és többféle módszert kipróbálva kudarcot vallanak, majd inkább megveszik a drágábbnál drágább kenyereket, zsemléket.
Nem tudom, ki hogy van vele, de pl. 800 Ft-ot kiadni 4 db pici zsemléért, nem annyira motiváló, sőt..
Mi már a legelejétől kezdve bevállaltuk a kenyérsütést otthon. Kipróbáltuk a kukoricakenyeret pl., ami nagyon finom, de sajnos a kukoricaliszt miatt szétesős, omlós, így nagyon nehéz belőle szendvicset készíteni.
Amikor mi elkezdtük a diétát, még nem volt olyan sok kenyérpor, így sokáig egy recept alapján sütöttük a kenyeret, kenyérsütőgépben. (Ez Femini kenyérpor, Mantler liszt és Coelipan liszt keverékéből állt.) Ez már sokkal ehetőbb forma volt, de még mindig nem az igazi.
Elég sokáig kenyérsütőgépet használtunk, de engem nagyon zavart, hogy a keverőlapát miatt a kenyér fele kb. ehetetlen volt, mert a lyukas, szétesős kenyérből igen nehéz szendvicset csinálni.
Most már jó ideje inkább sütőben készítjük, így a teljes kenyérhosszból szép szeleteket lehet vágni. Ráadásul a receptet is lecseréltük, jelenleg a Mester család kenyérporát használom, ami szerintem még a legfinomabb. Ehhez nem is kell mást fajta liszt vagy por, csak össze kell keverni tojással, élesztővel, cukorral, olajjal és vízzel. Kb. fél órát pihentetem és mehet a sütőbe 35 percre.
Szerintem ez nem annyira macerás, mint gondolná az ember, bő 1 óra alatt meg is van. Igaz, sütés után kell legalább fél óra-óra, mire ha nagyon éhesek vagyunk, gyorsan levágható 1-2 szelet. Nekem egy ilyen kenyér 3-4 napig elvan, és ezek nem romlanak meg, vagy száradnak annyira ki, mint a búzalisztes kenyerek, amik másnap már annyira nem finomak. Nyilván nem annyira puha, és ropogós, de pl. bundás kenyérnek is jól elkészíthető, illetve én pirítani is szoktam (pl. fokhagymával serpenyőben nagyon fincsi). Amikor már látom pl. reggel, hogy már csak vacsira marad két szelet, akkor délután kenyérsütés a program, hogy másnap reggelre legyen. Ezt sajna mindig figyelni kell, mert ha nincs otthon tartalék, nem mindig tud az ember mihez kapni. Én például régen is nagyon imádtam a kenyereket, péksüteményeket és szívesebben eszem reggel és este kenyeret, mint meleg ételt. Nekem ebédnél bőven elég a főtt étel.
Ha megsütöttem és még viszonylag sok van, de elutazunk hétvégére vagy hosszabb távra, le szoktam fagyasztani. Előre leszeletelem és 2-2 szeletet alufóliába csomagolva beteszem a fagyasztóba. Így amikor haza érek, nincs az, hogy nem tudok mit enni, gyorsan beteszem a mikróba, és néhány perc alatt puhára olvasztom/melegítem.

2009. 08. 05.

Tévhitek

1. A legfontosabb tévhit az, hogy a betegség kinőhető.
Olvastam már olyan lisztérzékenyről, aki X év diéta után abbahagyta a gluténmentes étkezést, tekintve, hogy elmúltak a tünetei. Ez természetes, hisz a glutén kiiktatásával a szervezet regenerálódik és szép lassan elmúlnak a tünetek. A betegség azonban újra aktivizálódik, ha újra glutént eszünk.
A tudomány mai állása szerint a coeliakia vagyis lisztérzékenység nem gyógyítható, viszont a glutén kiiktatásával remekül kezelhető. A gluténmentes étkezést viszont életünk végéig tartani kell. Ha tehát lisztérzékeny vagy, a gluténmentes diétát TILOS abbahagyni vagy szüneteltetni.

2. Nagyon gyakran előfordul, hogy azok az emberek, akik semmit vagy csak keveset tudnak a lisztérzékenységről, megpróbálnak "segítőkészek" lenni és meg akarnak minket győzni róla, hogy ebből vagy abból nyugodtan ehetünk, de nagyon résen kell lenni.
Például ha valaki belefőzte a búzalisztből készült tésztát a levesbe, utólag hiába szűri ki a tésztát, a leves ettől nem lesz gluténmentes (akármennyire csak lé, hús és zöldségek).
A gluténmentes rántott hús nem marad gluténmentes, ha szennyezett olajban sült.
Ahogy a süteményt sem szabad megenni úgy, hogy leszedjük a gluténmentes krémet a búzalisztből készült piskótáról.
Még olyan "apróságra" is oda kell figyelni, hogy a nagy gondossággal elkészített gluténmentes ételt végül ne úgy tálalják, hogy egy tányérra teszik a többivel.

Legyünk tehát szemfülesek és akármennyire szeretünk és tisztelünk valakit, ilyen esetekben senkire sem szabad hallgatni. A "legalább egy kicsit egyél, attól biztos nem lesz bajod" vagy "de hát ebben nincs liszt" és hasonló felszólalásokat engedd el a füled mellett és csak akkor egyél valamiből, ha teljesen biztos vagy benne, hogy gluténmentes.

2. A lisztérzékeny nem csak a lisztre "érzékeny". A lisztérzékeny ember a gluténra érzékeny, a gluténmentes étkezésben tehát nem csak a búzát, durumbúzát, tönkölybúzát de az árpát, rozst és legtöbb esetben a zabot is ki kell zárni (valamint a bulgurt vagyis törtbúzát, kamutot vagyis khorasan búzát, alakort vagyis egyszemű búzát és tritikálét is).

3. A gluténmentes diéta nem egyenlő a diétával.
A diéta szó ebben az esetben zavaró és megtévesztő, de valamiért ez terjedt el.
Nem fogyásról és nem is egyfajta divat követéséről van szó. A lisztérzékenyek számára a gluténmentes diéta, vagyis a glutén kiiktatása az étkezésből az egyetlen "gyógyszer" és nagyon szigorúan be kell tartani.

4. Az is tévhit, hogy a lisztérzékenységnek mindig van tünete (és csak emésztéssel kapcsolatos tünete van). Sajnos a legtöbb esetben a betegség tünetmentes vagy olyan tüneteket produkál, amelyek alapján nem gasztroenterológiai problémákra gondol a beteg vagy a kezelőorvos. Számtalan olyan tünete vagy következménye lehet, ami nem utal emésztőszervi problémára, például bőrkiütések, ízületi problémák, nőgyógyászati-, meddőségi problémák...

5. Az sem igaz, hogy ritka betegség, hisz nagy átlagban minden 100. ember lisztérzékeny.

A konyha átalakítása

GLUTÉNMENTES KONYHA

A diagnózis után a tennivalók közül az egyik legfontosabb, hogy gluténmentessé varázsoljuk a konyhát otthonunkban. Ennek a lépései a következők:

1. Nézd át a konyhát és minden olyan élelmiszertől szabadulj meg, ami nem gluténmentes: liszt, keményítő, gríz, zsemlemorzsa, tészta, kenyér, müzli, édességek...
Az üveges, tubusos termékek (pl. ketchup, mustár, majonéz, lekvár) gyakran tartalmaznak glutént, így ezeket is ki kell dobni vagy ha bontatlan, nyugodtan add oda valamelyik családtagnak, barátnak, ismerősnek. Ha gluténmentes volt, de bontott és korábban szennyeződhetett (pl. kenés során), akkor is el kell távolítani őket.

Source: werd.com
2. A konyhai gépek (pl. kenyérpirító, szendvicssütő) nehezen tisztíthatóak, így ezekből tanácsos újat vásárolni.
A kenyérpirítóból nem muszáj újat venni. Ma már lehet olyan tasakot kapni, amibe beleteheted a gluténmentes kenyérszeletet és azzal együtt teszed a használt kenyérpirítóba. (Ez a tasak akkor is praktikus, ha elutazol vagy vendégségbe mész.)
A kenyérsütő, olajsütő könnyebben tisztítható, így ezeket elegendő alaposan elmosni.

3. A konyhai edényeket, eszközöket érdemes rozsdamentes acélra vagy üvegre cserélni, mert a műanyag könnyen megsérül és a repedésekben megbújhat a glutén, még alapos tisztítás után is. A rozsdamentes acél és üveg eszközök, edények közösen is használhatóak, csak oda kell figyelni az alapos tisztításra.
A tésztaszűrőt, faeszközöket, vágódeszkát, gyúródeszkát és nyújtófát érdemes újra cserélni.

5. Legvégül a takarítás. Mosd ki alaposan a sütőt, mikrót, konyhaszekrényeket, pultot, hűtőt és fagyasztót.

KÖZÖS KONYHA HASZNÁLATA

Gyakran előfordul, hogy a konyha nem 100%-ban gluténmentes, hisz a család legtöbb tagja nem lisztérzékeny. Ilyenkor a konyha átalakítása, termékek megjelölése, új élelmiszerek, eszközök és gépek beszerzése után az egész családtól odafigyelést követel a lisztérzékeny étkezése.

A legfontosabb, hogy minden családtagnak tisztában kell lennie azzal, pontosan mi ez a betegség, mivel jár, ha glutén kerül a lisztérzékeny szervezetébe és milyen szabályokat kell betartani ahhoz a konyhában, hogy garantáltan gluténmentes étkezést tudjon az illető folytatni.

Érdemes a vásárlást úgy alakítani, hogy ami csak lehet, eleve gluténmentes legyen otthon, így csökkentve a hibalehetőségeket.

A gluténmentes élelmiszerek legyenek megjelölve és elkülönítve. A hűtőben külön polc, a szekrényekben külön polc vagy még jobb, ha külön szekrény kerül kialakításra a gluténmentes ételeknek, alapanyagoknak.

Az olyan eszközökből, amelyek nehezen tisztíthatóak és könnyen előfordulhat keresztszennyeződés a közös használat során, érdemes kettőt tartani és a gluténmentes eszközt valamilyen formában megjelelölni.
Kenyérpirítóból elég egy, amit a lisztérzékeny beteg is használhat speciális tasakkal.
A tésztaszűrőből, faeszközökből, vágó-, gyúródeszkából, nyújtófából érdemes kettőt tartani.
A tányérokat, evőeszközöket és edényeket használhatják közösen, de oda kell figyelni, hogy használat után alaposan el legyenek mosva.

Az előkészületeknél, ételkészítésnél és tálalásnál is oda kell figyelni, hogy ne forduljon elő keresztszennyeződés. Érdemes a gluténmentes étellel kezdeni, majd elkülönítve, letakarva tárolni és tálalni.

Tippek, infók a gluténmentes vásárlásához

Az első és legfontosabb, hogy tudd, mi nem gluténmentes: búza, rozs, árpa, (zab). Ide tartozik a tönköly-, durumbúza is és néhány kevésbé ismert, használt gabona / köret: alakor, bulgur, kamut, kuszkusz, tritikálé.
Ezek bármilyen formában előfordulhatnak a termékekben, ételekben, minden esetben tilos a fogyasztásuk: liszt, teljes kiőrlésű liszt, graham liszt, keményítő, módosított keményítő, korpa, pehely, dara, gríz, maláta, zsemlemorzsa, fehérje, fű, olaj.

A fenti gabonafélék helyettesítésére szerencsére rengeteg alternatívát találunk, amelyeket fogyaszthatunk köretként vagy megvásárolhatunk liszt, pehely, korpa, dara, zsemlemorzsa formájában, illetve elfogadottak a gluténmentes étkezésben, mint alapanyag (pl. keményítő, módosított keményítő, maláta...). Ezek a következők:
- Gabonák, álgabonák: amaránt, cirok, guarmag, kukorica, köles, hajdina, rizs, quinoa, tápióka, teff.
- Hüvelyesek, magvak, diófélék és egyéb növények: burgonya, bab, sárga-, zöldborsó, chia mag, lencse, csicseriborsó, dió, fenyőmag, pekándió, gesztenye, kókusz, mogyoró, mandula, mák, nyílgyökér, lenmag, napraforgómag, pisztácia,  tökmag, szentjánoskenyérmag, szezámmag.

Azt is hasznos tudni, hogy sok olyan termékcsoport van, melyek természetüknél fogva gluténmentesek és bármelyik szuper-, hipermarketben megvásárolhatjuk őket: tőke húsok és halak, natúr zöldségek, gyümölcsök, natúr tejtermékek, tojás, zsiradékok, italok (ásványvíz, 100%-os gyümölcslevek, valódi tea és kávé, bor, pezsgő, whisky, vodka).
Ezek könnyen elérhetőek és nagyon sok gluténmentes étel készíthető belőlük speciális hozzávaló nélkül is.

A többi termékcsoportnál már óvatosnak kell lenni, minden vásárlásnál ellenőrizni kell a címkéket. Ehhez a következőket érdemes tudni: hogyan jelölik a gluténmentességet, illetve ha nincs jelölés, hogyan lehet eldönteni, hogy gluténmentes-e az adott élelmiszer.

A garantáltan gluténmentes termékeket meg szokták jelölni, ez történhet a nemzetközi jelöléssel, ami egy áthúzott búzakalász, illetve felirat formájában (pl. "gluténmentes" vagy "lisztérzékenyek is fogyaszthatják").

Ha nincs ilyen jelölés, figyelni kell arra, hogy legyen a termék címkéjén allergén információ. Ha az összetevők alapján gluténmentes a termék és nincs megjelölve a glutén, mint allergén, akkor gluténmentesnek számít. Ha az összetevők alapján gluténmentes, de alatta feltüntetik, hogy pl. "glutént tartalmazhat" vagy "nyomokban glutént tartalmaz", akkor nem tekinthető gluténmentesnek.
Amennyiben nincs allergén információ és a gyártócég nem nyilatkozott a termék gluténmentességét illetően, nem lehetünk biztosak abban, hogy nincs-e keresztszennyeződés. Ez azt jelenti, hogy a gyártás, csomagolás során szennyeződhetett gluténtartalommal.

A gyártócégek egyre gyakrabban nyilatkoznak arról, hogy mely termékeik gluténmentesek. Ezeket a nyilatkozatokat és táblázatokat megtaláljátok az Egyesület honlapján, illetve sok cég a saját honlapján is feltünteti őket. (Sajnos ezek az információk nem örökérvényűek, elég gyakran változnak. Ha tehát egy termék listás, vásárláskor akkor is ellenőrizni kell a címkét, hátha azóta változás állt be, csak nem tudunk róla...)

Vannak olyan alapanyagok, élelmiszerek is, amelyek kifejezetten a lisztérzékenyek számára készültek, például speciális lisztkeverékek, süteményporok, pékáru, száraztészták, édességek...
A legnagyobb választék a szaküzletekben, bioboltokban található, de ma már a legtöbb szuper-, hipermarketben (pl. Tesco, Auchan, Spar, Interspar, ALDI, Lidl) is találunk gluténmentes élelmiszereket. Általában a bio vagy diabetikus termékek közelében vannak elhelyezve, a gluténmentes kenyér, zsemle, kifli pedig előfordulhat a többi pékáru között.

2009. 08. 04.

Mit ehet egy lisztérzékeny?

A GLUTÉNMENTES DIÉTÁBAN AZ ALÁBBIAKAT TILOS FOGYASZTANI:
  • búza, árpa, rozs és az ezekből készült liszt, teljes kiőrlésű liszt, keményítő, módosított keményítő, korpa, dara, pehely, csíra, fű, olaj, fehérje, maláta, zsemlemorzsa, 
  • tönköly-, durumbúza és az ebből készült őrlemények, 
  • graham liszt, 
  • bulgur (tört búza vagy „török rizs“), 
  • kamut (khorasan búza)
  • alakor (ősi búzafajta), tritikálé (a búza és a rozs keresztezésével létrehozott szemes gabonaféle)
  • kuszkusz (durumbúza darából készült köret).
A zabot is ide szokták sorolni, de tudni kell, hogy a zab önmagában nem tartalmaz glutént, csak nem minden esetben zárható ki a keresztszennyeződés. Amennyiben találsz garantáltan gluténmentes terméket, azt fogyaszthatod. (Pl. a következő üzletekben, webshop-okban kapható gluténmentes zabliszt: dietabc.hugluteno.netlisztérzékeny.hu)

MIT FOGYASZTHAT EGY LISZTÉRZÉKENY ÉS MIRE KELL VIGYÁZNI:

1. Liszt, keményítő, módosított keményítő, korpa, dara, pehely, csíra, fű, olaj, fehérje, maláta, zsemlemorzsa fogyasztható
- ha következő gabonákból, álgabonákból készült: amaránt, burgonya, cirok, guarmag, hajdina, köles, kukorica, quinoa, repce, rizs, tápióka, teff 
- vagy az alábbi magvakból, diófélékből, hüvelyesekből, növényekből: bab, sárga-, zöldborsó, csicseriborsó, dió, gesztenye, kesudió, kókusz, lencse, lenmag, mandula, mák, mogyoró, földimogyoró, napraforgómag, nyílgyökér, pekándió, pisztácia, szentjánoskenyérmag, szezámmag, szója, tökmag.
2. Tejtermékek: A natúr tejtermékek, mint tej, vaj, túró, tejföl, kefir általában gluténmentesek. A különböző desszerteknél, ízesített termékeknél már vigyázni kell*.
3. Húsok, halak, hús-, halkészítmények: A tőkehúsok és halak gluténmentesek, friss és fagyasztott formában is. A feldolgozott termékek (pl. májkrém, pástétom, kolbász, hurka, felvágott, virsli, párizsi, hamburger) tartalmazhatnak glutént, illetve kerülni kell a panírozott, bundázott ételeket (pl. halrudacska, nuggets).* Szaküzletekben (időnként hipermarketekben is) elérhetőek kifejezetten gluténmentes félkész, készételek, mint pl. mirelit halrudacska, szilvásgombóc. /Felvágottból tanácsos az előrecsomagolt verziót vásárolni, amin szerepelnek az összetevők és allergén információk. A helyben szeletelt felvágottaknál fennáll a keresztszennyeződés veszélye, mert nem feltétlenül használnak külön kést a gluténmentes termékekhez./
4. Zöldség, gyümölcs: A natúr zöldségek, gyümölcsök (friss, mirelit, konzerv) szabadon fogyaszthatók (zöldalma is!). Az ízesített vagy feldolgozott termékeket (pl. mirelit sültkrumpli, instant krumplipüré) mindig ellenőrizni kell.*
5. Tojás: gluténmentes.
6. Zsírok, olajok: ezek is fogyaszthatók (pl. napraforgó-, olíva-, repce-, szőlőmag-, mogyoró-, mandulaolaj, kókuszzsír), kivétel a búzacsíra olaj.
7. Méz, cukor: gluténmentesek.
8. Lekvárok, befőttek, kompótok, savanyúságok: Ezeket a termékeket ellenőrizni kell.* (A kovászos uborka nem fogyasztható, kivéve ha gluténmentes kenyérrel vagy krumplival készítették.)
9. Ételízesítők, szószok, fűszerek (ketchup, mustár, majonéz, salátaöntet, szójaszósz, chilliszósz, Worchester szósz, leveskockák, instant termékek...): Ezeket a termékeket mindig ellenőrizni kell.*
10. Ásványvíz, üdítő, italok: A víz, ásványvíz és 100%-os gyümölcslevek, (nem instant) tea és kávé gluténmentesek. A rostos vagy szénsavas üdítőket már ellenőrizni kell, mert sajnos tartalmazhatnak glutént. Ugyanígy a szörpök, instant italok.*
11. Alkohol: A bor, pálinka, pezsgő, whisky, vodka gluténmentesnek számít. Ezen kívül szaküzletekben, (időnként szuper-, hipermarketekben is) kapható gluténmentes sör.
12. Sütéshez alapanyagok: DrOetker és Haas termékek közül sok gluténmentes terméket találunk (pl. sütőpor, pudingporok), illetve a Budafoki friss vagy szárított élesztő is alkalmazható.

*Segítségünkre vannak a gyártó cégek által kiadott listák (amely a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületének weboldalán elérhető) és egy hivatalos kiadvány: Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank.
Nagyon fontos tudni, hogy a gyártók listája folyamatosan változik, mivel a gyártósorok és gyártási körülmények, illetve a termékek is folyton változnak. Így időnként érdemes átnézni és mindig ellenőrizni kell a termék csomagolásán az összetevőket és allergén információkat.
Most már egyre több cég is felteszi a saját honlapjára az allergéninfókat (lsd. a  linkeket a baloldali sávban).

MIT JELENT A GLUTÉNMENTES KIFEJEZÉS:

"Minden az EU-ban gyártott és forgalomba hozott élelmiszerkészítményen a gluténmentes kifejezés azt jelenti, hogy a termék gyártása során a felsorolt anyagok egyike sem került a termékbe, valamint a gyártás és csomagolás során a terméknek a fenti anyagokkal való szennyeződése kizárható."


Gluténmentes jelzés: áthúzott búzakalász jel, vagy szöveges felirat.

Keresztszennyeződés és allergén információ:
Amennyiben egy termék vagy étel csak gluténmentes hozzávalókat tartalmaz, de a gyártás, készítés vagy csomagolás folyamán érintkezett / érintkezhetett gluténtartalmú összetevővel, akkor már nem tekinthető 100%-osan gluténmentesnek. Ezt nevezik keresztszennyeződésnek.
A gluténmentes diétában a keresztszennyeződést is ki kell zárni!!!
A termékeken található allergén információk ezt hivatottak segíteni (pl. "A termék nyomokban tejet, glutént tartalmazhat"). Ha a termék gluténmentes hozzávalókat tartalmaz, de nyomokban glutént tartalmaz / tartalmazhat, akkor nem tekinthető gluténmentesnek és nem fogyasztható a lisztérzékeny beteg számára.

További információk:

2009. 08. 03.

A lisztérzékenységről

MI A LISZTÉRZÉKENYSÉG?
A coeliakia – magyarul lisztérzékenység – egy olyan autoimmun betegség, amelynél a szervezet valamilyen okból önmaga ellen termel egy anyagot, amely elpusztítja saját szöveteit.
A betegség kiváltásáért a glutén, népies nevén a sikér egy speciális fehérjéje, a gliadin a felelős. Ez a kalászos gabonanövényekben (árpa, búza, rozs, zab) található, károsító hatását a vékonybél proximális szakaszában (ez rögtön a gyomor utáni vékonybél szakasz), a vékonybél nyálkahártyáján fejti ki. A keletkező toxikus anyag teljesen vagy részben elpusztítja a nyálkahártya felszíni sejtjeit, így csökkenti a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódását.
A coeliakia esetén az autoimmun reakciót a glutén fogyasztása tartja fenn, ám a glutén kiiktatásával (vagyis gluténmentes "diétával") a betegség tünetei teljesen megszüntethetők. A gluténmentes étkezést azonban élethosszig folytatni kell, mert ha újra glutén kerül a szervezetbe, a betegség ismét aktivizálódik.

A LISZTÉRZÉKENYSÉG TÜNETEI A KÖVETKEZŐK LEHETNEK
- krónikus hasmenés, haspuffadás, vashiány, soványság, nem megfelelő súlygyarapodás: általános felszívódási zavar jeleként
- fáradékonyság, fejfájás, hajhullás, körmök töredezése: a nyomelem és vitaminok felszívódásának zavara és hiánya miatt
- tejcukor emésztési zavar (másodlagos laktázhiány); csontritkulás; alacsony termet, hasmenéses tünetek nélkül is
- fogzománc hibák, a fogak korai romlása, elsősorban a maradandó metszőfogakon, vízszintesen, szimmetrikusan látható zománc hiba, zománc elszíneződés: részben hiánytünet, részben valószínűleg a fogakon zajló autoimmun reakció következménye
- viszkető, hólyagos bőrbetegség, ami elsősorban a térd-könyökhajlat külső felszínén, fartájékon nagyobb gyermekeknél vagy felnőtteknél jelentkezik és a bőrben lévő egyik transzglutamináz elleni immunreakció okozza
- dermatitis herpetiformis vagy Duhring-betegség
- visszatérő hólyagok, aphthák a szájban
- máj illetve veseműködés zavarának jelei, laboratóriumi eltérések
- gyakori vetélések, nőgyógyászati problémák
- más szervek autoimmun betegségei, mint a már említett cukorbaj és pajzsmirigybetegségek, kötőszöveti és izületi betegségek

ELŐFORDULÁS
Magyarországon a betegség előfordulása ma már gyakoribb a felnőttek, mint a gyerekek körében, de 40 évvel ezelőtt még éppen fordított volt helyzet. A lisztérzékenység gyermekbetegségnek számított. (A felnőtt betegek jelentős része már gyermekkorban is beteg volt, de sajnálatos módon a betegség felismerése hosszú ideig eltarthat, mivel sok beteg vagy teljesen tünetmentes vagy olyan tünetei vannak, amelyek nem mutatnak egyértelműen lisztérzékenységre.)

OKOK
Kialakulását nagymértékben okozhatják genetikai tényezők, pl. a betegek elsőfokú rokonai 10%-ában mutatható ki a kórkép, egypetéjű ikreknél ez az arány már 75%.

A lisztérzékenyek egyetlen "gyógyszere": gluténmentes étkezés vagy diéta, melyről itt olvashatsz részletesen >>

Lisztérzékenységem története

Első bejegyzésként egy kicsit mesélek magamról a betegség kapcsán.
24 éves voltam, amikor megállapították rólam, hogy lisztérzékeny (azaz coeliakia-s) vagyok. Amióta az eszemet tudom, szinte kenyéren éltem, imádtam a kenyeret vagy bármiféle péksüteményeket, és úgy alapvetően a búzalisztből készült ételeket.
Nálam a betegség leginkább olyan tünetekkel mutatkozott, amelyek egyáltalán nem táplálékallergiára vagy bárminemű emésztőszervi problémára utalna. Nagy szerencsémnek mondhatom (öröm az ürömben), hogy a kishúgomnál viszont jelentkeztek a tipikus tünetek. Mivel a betegség örökelhető, egy diagnosztizált betegnél alapból szűrik a közvetlen családot.
Amikor megtudtuk, hogy a húgom beteg, szinte egy kő esett le a szívemről. A család akármennyire is ki volt bukva, én csak annak örültem, hogy végre megtudtam, mi a baj velem, és végre meg fogok gyógyulni... Hozzá kell tenni, hogy a húgom és én 9 évnyi korkülönbséggel szinte ugyanazokat éljük meg szép sorban, és biztos voltam benne, hogy ha ő beteg, én is az vagyok. Azon kívül, hogy mindenféle járulékos tünetek jelentkeztek, akkor már 42 kg-ra fogytam, egész nap éhes voltam, folyton ettem, de csak "átfolyt" rajtam minden.
Amikor tehát mindenki más kiborulna, én szinte örültem, hogy azzal együtt, hogy életem végégig diétáznom kell, végre egészséges leszek.
Természetesen azért az öröm mellé párosult a félelem, hogy mit is fogunk így enni, és amikor szembesültünk a betegséggel kapcsolatos infókkal, és a különböző gyártó cégek listáival, kicsit elszorult a szívünk, főként egy jó kis francia krémesre gondolva. Nagy segítségünkre volt a budapesti Táplálékallergia Centrum és a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesületének honlapja.
Ez alatt az 5 év alatt is hihetetlen sokat fejlődött a speciális hozzávalók és termékek felhozatala, ugyanakkor az egész országra vetítve elég szánalmas a helyzet, főként a nyugati országokhoz képest. A speciális termékek hozzáférhetőséges és ára sem túl előnyös, azt viszont fontos tudni, hogy amíg az ember veszi a fáradságot, ugyanolyan jókat lehet ma már enni gluténmentesen is, mint egy egészséges ember számára.
Amit még jó tudni erről a betegségről, sajnos sok esetben más táplálékallergiákkal, illetve akár cukorbetegséggel is társulhat. Nálunk ez egyelőre a laktózérzékenységgel párosult, de sajnos vannak olyanok is, akiknél még több összetevőre alakul ki az intolerancia (pl. szója, tojás, tej, mogyoró, rák..). Egyik esetben sem szabad azonban feladni, mindent meg lehet oldani, és szerencsére már sok weboldal és egyesület/közösség van a segítségünkre.
A mi esetünkben a www.liszterzekeny.hu az egyik legnagyobb segítség. Azon kívül, hogy összeszedhetjük az információkat, itt van lehetőség pl a fórumban mások segítségével átbeszélni a problémákat.